______

הנחיות לצוות רפואי במרפאת שיניים

.

1. כללי

    

א.      על פי נהלי משרד הבריאות יש לטפל בכל פונה. בשום מקרה אין למנוע טיפול דנטלי מנשאי HIV  הזכאים לטיפול דנטלי מלא ובמועד רגיל במהלך יום העבודה.

ב.      על הצוות הרפואי לנקוט באמצעי זהירות שמטרתם למנוע הדבקה בין המטופלים למטפלים ועבודה בטוחה (מהצוות למטופל ומהמטופל לצוות).

ג.       הנהלים פורסמו בהרחבה בחוזר משרד הבריאות החטיבה לענייני בריאות, בריאות השן (נוהל בריאות השן 1.12 מעודכן ב- 25.7.11).

      נהלים אלו תקפים לכל המטופלים במרפאת השיניים (כולל למטופלים שהם נשאי HIV).

ד.      הנהלים הנ"ל קובעים ציוד המיגון, תקן מערכת המים/ נוזלים ואמצעי החיטוי/עיקור בהם חובה להשתמש.

 

                 

 

 

שמירה על כללי הבטיחות תאפשר טיפול מקצועי ובטוח בכל המטופלים.

2. הדבקה

א.      נגיף ה- HIV  אינו מדבק במגע או דרך האוויר.

ב.      ניתן להידבק בדקירת מחט (מעבר דם מחולה לבריא).

ג.       שיעור ההדבקה לאחר דקירה (מחט) מנשא HIV  נמוך יותר משיעור ההדבקה של HBV, HCV. שיעור ההדבקה תלוי באופי הדקירה (מחט חלולה/אטומה) ובמצבו הקליני של הנשא. שיעור הדבקה (ממוצע) הוא כ- 0.3% לדקירה.

ד.      בכל מקרה של דקירה יש ליידע את המטופל ולפנות לאחד ממרכזי האיידס בישראל (רמב"ם- חיפה, מאיר- כפר סבא, איכילוב- תל אביב, שיבא- תל השומר, קפלן- רחובות, הדסה- ירושלים, סורוקה- באר שבע). מחוץ לשעות העבודה יש לפנות לחדר המיון הקרוב. רצוי להגיע לבדיקה/ טיפול יחד עם המטופל (או עם דגימת דם עדכנית שלו). יש חשיבות רבה לפנייה מידית לבדיקה ולקבלת טיפול (במקרה הצורך).

3. הדגשים במניעת העברת זיהומים (כולל HIV) בטיפול שיניים

א.      ההדגשים הבאים אינם מחליפים מכלול הנהלים שנקבעו על ידי משרד הבריאות ומטרתם להדגיש מספר נושאים.

ב.      על הרופא לעבוד עם סייעת ולהשתמש במשקפי מגן.

ג.       יש להשתמש בציוד חד פעמי שיסולק לאחר השימוש.

ד.      יש להשתמש בסכר גומי.

ה.      יש להשתמש במכשיר שאיבה בהספק גבוה.

ו.        בניקוי של מכשירים לשימוש חוזר יש לעבוד עם כפפות גומי עבות, לנקות הציוד באמצעות מברשת + חומר דנרגנטי + מים פושרים. מומלץ שימוש באמבט אולטרה-סוני.

ז.       יש לרחוץ ידיים עם מים וסבון + חיטוי ידיים בתרחיף כלורהסידין 4%/ יוד 7.5% לפני ואחרי הורדת כפפות.

ח.      יש להקפיד על כיסוי משטחים בעזרת כיסוי חד פעמי לא חדיר למים אותו יש להחליף בין מטופל למטופל. בתום יום עבודה יש לחטא כל המשטחים עם חומר חיטוי בהתאם למפורט בנוהל בריאות השן מהדורה מספר 5 מתאריך 16.11.10- סעיף 13.

ט.      חובה לעקר כל מכשיר לשימוש חוזר שבא במגע עם הפה/נוזל הפה אחרי כל שימוש. לפני ביצוע העיקור יש לנקות המכשיר עם מים וסבון. יש להשרות המכשיר בתמיסת חיטוי עד לעיקורו.

י.        יש להקפיד על תקינות מכשיר העיקור (אוטוקלב) בהתאם להוראות היצרן.

יא.    מכשיר לשימוש חוזר שלא ניתן לעיקור בחום יושרה בתמיסת גלוטראלדהיד 2% או בתמיסת אוטופטאלאלהיד.

יב.    יש להשתמש בעטיפת ניילון בציוד רב שימוש שלא ניתן לעיקור ולהחליף העטיפה בין שימוש לשימוש.

יג.     אחרי כל שימוש יש להפעיל מכשירי קדוח רוטטורים תוך הזרמת מים ל- 20 שניות לפחות על מנת לנקות ולעקר.

יד.     יש לשטוף במים וסבון ולהשרות בחומר חיטוי כל העבודות  "הטכניות" לפני מסירתן למעבדה ולאחר קבלתן מהמעבדה.

טו.    יש להקפיד על סילוק פסולת (חדה/כהה) על פי נהלי משרד הבריאות האגף לבריאות השן.

פעילות הסברה לקהילת התלמידים

מירב אורן - אחראית מיניות בריאה

בוגרת תואר ראשון בייעוץ והתפתחות האדם ותקשורת מטעם אוניברסיטת חיפה ובעלת תואר שני
בייעוץ חינוכי מאוניברסיטת תל אביב. מירב החלה לעבוד בוועד בשנת 2011 כמנחת סדנאות הסברה. בשנת 2017 מונתה לרכזת תחום חינוך
למיניות בריאה, תחת מערך ההסברה. במסגרת עבודתה בוועד, מירב מפתחת תכנים וחומרי הדרכה בנושאי מיניות בריאה. כמו כן, מעבירה
ומפתחת הכשרות והדרכות לצוותים חינוכיים ולהורים בנושא חינוך למיניות בריאה ומעניקה הכשרה והדרכה באופן שוטף לצוות החינוך של הוועד.

דן בן דור - פיתוח משאבים

בוגר תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בתיירות ומלונאות באוניברסיטת בן גוריון ובעל תואר שני במדעי החברה ולימודי אירופה באוניברסיטת היינריך היינה בדיסלדורף, גרמניה. בשנת 2018 מונה לתפקיד אחראי על פיתוח המשאבים בעמותה. במסגרת תפקידו מרכז ומטפח קשר עם קרנות, תורמים פרטיים בארץ ובחו"ל ומשרדי ממשלה. עובד מול בעלי התפקידים בארגון ומלווה את הפרויקטים לשם גיוון  מקורות המשאבים. 

טל אברמן - רכזת תחום חסרי מעמד ומבקשי מקלט

בוגרת תואר ראשון בלימודי אפריקה והיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. טל הצטרפה לצוות הוועד בשנת 2017. במסגרת עבודתה, היא מובילה את פרויקט ההסברה המניעה, מערך הבדיקות בקהילת חסרי המעמד וכמו כן במתן סיוע ותמיכה לנשאים חסרי מעמד אזרחי. לפני הצטרפותה לצוות הוועד, עבדה כרכזת מועדונית טיפולית של ילדי רווחה מקהילת מבקשי מקלט. כחלק מתפקידה הייתה אחראית על תפעולן של המועדוניות, בניית מערכי הדרכה, ליווי הילדים וטיפול בצרכיהם.

דניאל גורדון - דובר 

בוגר תואר ראשון בפוליטיקה, תקשורת וסוציולוגיה. בעברו,  ניהל קמפיינים מוצלחים בתחום הפוליטיקה והתקשורת לגופים פרטיים. כיום, דניאל הוא דובר הוועד והוא אחראי על כל הזירות התקשורתיות, ניו מדיה ודיגיטל. 

מור ארם - עובדת סוציאלית ומנחת קבוצות

בוגרת BSW מאוניברסיטת חיפה וMA  מהאוניברסיטה העברית.

טרם הצטרפותה לוועד עסקה שנים רבות בקידום שיח מיטיב עם אוכלוסיות במצבי סיכון, ואנשי מקצוע שעובדים עימם, בתחומים של מיניות, להט"ב, מתבגרים, נשים וטראומה. כיום, מור אמונה על המערך הפסיכו-סוציאלי בוועד. במסגרת התפקיד, מור מלווה ומעניקה טיפול פרטני וקבוצתי לאנשים החיים עם HIV ומשפחותיהם. בנוסף, מור מכשירה צוותים טיפוליים וחינוכיים בתחום ה-HIV ועוזרת בליווי ובמיצוי זכויות בתחום.


בן דורון - מנהל מרכז הבדיקות סניף תל אביב

בן מגיע מתחום הפקות הטלוויזיה והאינטרנט. את תפקידו בוועד התחיל בנובמבר 2016 כמנהל אדמיניסטרטיבי.
לאחר כשנתיים בתפקיד מונה לנהל את מערך מרכז הבדיקות האנונימיות של הוועד. במסגרת תפקידו בן אחראי על מתנדביי מרכז הבדיקות יועצים ובודקים, תפעול רציף של המרכז וניידות בדיקות כמו כן העלאת המודעותהחברתית לביצוע בדיקות באוכלוסייה הכללית,
מתן תשובות חיוביות ועוד.

רינת לסמנוביץ' - ס. מנהל מרכז הבדיקות

סטודנטית לרפואה שנה חמישית, באוניברסיטת תל אביב. את דרכה בוועד התחילה בהתנדבות ב2015 בתור מנחת סדנאות הסברה בבתי ספר במסגרות של נוער בסיכון. בשנה וחצי האחרונות מעבירה סדנאות ייעודיות למשתמשים ונגמלים מסמים במסגרות שונות ברחבי הארץ. ב-2018 הצטרפה לצוות הוועד בתור סגנית מנהל מרכז הבדיקות האנונימיות ואחראית על תפקודו השוטף. לצד זה, רינת אחראית על תפעול ניידות רחוב לאוכלוסיית דרי הרחוב, משתמשי סמים וקורבנות זנות. התפעול כולל איתור נשאי HIV ו HCV, חלוקת קונדומים וציוד הזרקה סטרילי יחד עם הנגשת שירותי חבישה בסיסיים ומזון. בנוסף, אחראית על ביצוע בדיקות HIV וHCV לאיתור נשאים בסניפי יזה"ר השונים והפנייתם לקבלת טיפול.אסמאית מרהציון טספמרים - מגשרת קהילתית

בוגרת החוג לכלכלה ועסקים. אסמאית היא אזרחית אריתראית, דוברת טיגרינית, אמהרית, ערבית, אנגלית ועברית. בעברה לקחה חלק אקטיבי בפעילויות של הסברה ומניעה לHIV ומחלות מין  באריתריאה. בעקבות פעילות זו, נאלצה לבקש מקלט במדינת ישראל וכיום היא עובדת בוועד עם מבקשי מקלט כמגשרת קהילתית.

דובב בוירסקי - מנהל אדמנסטרטיבי

בוגר לימודי תעודה בתקשורת חזותית ועיצוב ואפיון UI/UX ומעצב גרפי במקצועו, הגיע
לוועד כמנהל אדמיניסטרטיבי בנובמבר 2018. במסגרת תפקידו, דובב אחראי על ניהול המשרד, תיאומים לוגיסטיים ועיצובים
גרפיים לאירועיי הוועד.

ענת שטיינברג - רכזת שלוחת בל"ה דואגת חיפה

בוגרת תואר שני במנהל ציבורי, בלוגרית, מאמנת ומנחת קבוצות
בתחום הקרירה ושפת גוף. ב- 2013 הצטרפה למערך סדנאות ההסברה של הועד, שימשה כמנחת סדנאות בנושא מיניות בריאה בבתי ספר ומסגרות של נוער בסיכון, הנחיית מעגל נשים חיוביות ומשמשת כמאמנת לאנשים החיים עם hiv. החל מ- 2017 התחילה לרכז את הפעילות של בלה חיפה, במסגרת התפקיד הפעלת מרכז בדיקות, חלוקת קונדומים והעלאת המודעות

סהר אביטל, אחראי חלוקת אמצעי מניעה בקהילה הגאה   

הקים ומנהל את מערך חלוקת הקונדומים לקהילה הגאה במסגרת "בלה דואגת". מנהל בקו הפתוח ופעיל במרכזי הבדיקות בפלורנטין ובגן מאיר