______

HIV והגיל השלישי

החיים עם הנגיף בגיל מתקדם

כנס ה-IAS 2019

מטפל/מטפלת? לחצו כאן לפרטים נוספים

אלו שקיבלו תשובה חיובית ל-HIV במהלך שנות השמונים, יכולים להעיד כמה בדיונית נראתה אז האופציה להגיע בחיים לימים אלה ועוד להביט אל המחר. לפני עידן הטיפול התרופתי, גם התחזיות הנדיבות ביותר, לא הותירו לנשאי הנגיף יותר מעשר שנים. מאז, המציאות השתנתה באופן דרסטי. נכון להיום, תוחלת החיים שצפויה לנשאים מטופלים כמעט זהה לתוחלת החיים של יתר האוכלוסייה. אריכות הימים הביאה עמה לא רק אנחת רווחה גדולה, אלא גם שינתה עבור חיוביים רבים את הדרך שבה הם תופסים את החיים עם הנגיף.

ללא קשר לסטאטוס ה-HIV, החיים בגיל מבוגר כוללים תכנוני פרישה מסודרים ופנאי לפעילויות חדשות, והם בשורה שמחייבת היערכות. ככל שנכיר את השינויים שאנו חווים ונהיה יותר מודעים להם– גופניים ונפשיים כאחד – כך ניטיב להתמודד עמם. לצערנו, לא הרבה ידוע כיום על תהליך ההזדקנות עם HIV מלבד זה שחלק מהתופעות הקשורות לגיל המבוגר עשויות להתחיל בקרב אנשים שחיים עם HIV כמה שנים מוקדם יותר (בהשוואה לאנשים שאינם נושאים את הנגיף).

התבגרות והזדקנות עם HIV ולצד הטיפול התרופתי הם הנושאים הנחקרים ביותר ברפואת HIV, ומדי שנה מצטבר ידע רב נוסף, עדכני יותר, ולצדו המלצות רפואיות חדשות. בפרק זה נסקור את מה שידוע לנו היום על מה שקורה לאחר גיל 50, ונתייחס בקצרה לדברים שכדאי לשים אליהם לב. עקב השינויים הרבים שאיתם מתמודד הגוף שלנו בגיל המבוגר, לפעמים קשה להבדיל בין "סימנים רגילים" של הזדקנות ובין השפעות הנגיף ותופעות שנגרמות על ידי התרופות. חשוב לציין כי את מרבית התופעות ניתן לנהל בצורה מוצלחת מבחינה רפואית וחלק מהן ניתן למנוע בעזרת אימוץ הרגלי חיים בריאים יותר.

כבכל שלב מעבר בחיים, כמו מעבר מילדות לנערות ומנערות לבגרות, תהליך המעבר הופך יותר קל כאשר יודעים למה לצפות. לא תמיד אפשר לצפות את ההשלכות אבל אפשר להתכונן עד כמה שניתן. אנחנו כאן על מנת לסייע לכם בזמן תהליך זה.

כדי למזער את הסיכויים לבעיות של כלי הדם והלב, חשוב להקפיד על תזונה נכונה, להפסיק לעשן, לא להגזים עם אלכוהול, להימנע משימוש בסמים, להתמיד בפעילות גופנית, להימנע ממצבי לחץ ולבחון עם הרופא/ה שלך המלצות לתוספי מזון וויטמינים.

PrEP בהתקן תת עורי לשנה שלמה

בריאות

כאשר אנו עוסקים בהתגברות והזדקנות עם HIV  חשוב להבין כי ספירת תאי ה-CD4 בקרב אנשים שחיים עם HIV עשויה להיות נמוכה יותר בהשוואה ליתר האוכלוסייה (וזאת בלי קשר לגיל). זו אחת הסיבות לכך שתהליך "ההזדקנות" של המערכת החיסונית מתחיל אצל חיוביים בגיל מוקדם יותר. בהקשר זה, מעניין לציין את העובדה שבגיל מבוגר, אנו רואים ירידה מתונה בספירת תאי ה-CD4 בקרב כלל בני האדם, גם אלו ששליליים לנגיף. זה קורה משום שבלוטת התימוס (שנמצאת בחלל בית החזה שלנו ואחראית לייצור תאים שונים של מערכת החיסון) פשוט מתכווצת עם הגיל ומספר התאים שיוצאים מפס הייצור שלה מצטמצם. כדי לשמור על בריאותך, להפחית את העומס הנגיפי ובעיקר כדי שרמת תאי ה-CD4 בגוף לא תפגע, חשוב, יותר מאי פעם, להתמיד על המשטר התרופתי.

אם כבר עוסקים בהיענות לטיפול התרופתי, עניין חשוב נוסף שקשור לגיל המבוגר זה ריבוי תרופות. ככל שאנחנו מתבגרים, מה לעשות, מתווספים מצבים חדשים שמחייבים אותנו ליטול תרופות נוספות. תופעה זו מגבירה את הסיכון לתגובות בין תרופתיות.

כך למשל, נוגדי ה-HIV שפוגשים בגוף תרופות אחרות עשויים להשפיע זה על יעילותו של זה, על ידי שינוי הריכוז הרצוי שלהם בדם. מה שמחמיר עוד יותר את הבעיה, היא העובדה שאנשים מבוגרים, בלי קשר לסטאטוס ה-HIV שלהם, נמצאים חשופים יותר ממילא לאינטראקציות לא רצויות בין התרופות, היות ואיברים חיוניים לפינוי התרופות (כבד וכליות) מתפקדים פחות טוב מפעם.

ההמלצה החשובה ביותר להימנעות מסיבוכים מיותרים, היא להתייעץ עם רופא/ה המטפלים לגבי כל התרופות שנמצאות בשימושך, כולל תרופות שאינן דורשות מרשם.

כלי-דם ולב

סגנון החיים המערבי מתנקז לסיכון שהולך וגובר עם השנים להסתיידות עורקים ולאירוע לבבי. הגורמים שמצטרפים לנוסחה הם נטייה גנטית, צריכה עודפת של מלח ועודף שומן. נגיף ה-HIV והטיפול האנטי-רטרוויראלי מגדילים את הסיכון לבעיות בכלי דם ובלב, ולכן אנשים שחיים עם HIV, ובייחוד גברים, חייבים להקפיד על ניטור גורמי הסיכון ולבצע בדיקות תקופתיות של רמת הכולסטרול ולחץ הדם.

במקביל לכך, כדי למזער את הסיכויים לבעיות של כלי הדם והלב, חשוב להקפיד על תזונה נכונה, להפסיק לעשן, לא להגזים עם אלכוהול, להימנע משימוש בסמים, להתמיד בפעילות גופנית, להימנע ממצבי לחץ ולבחון עם הרופא/ה שלך המלצות לתוספי מזון וויטמינים.

מערכת השלד והעצמות

תופעה בולטת נוספת של תהליך ההזדקנות היא ירידה בצפיפות העצם. תופעה זו נפוצה בעיקר בקרב נשים בגיל המעבר (המנופאוזה) אך לא נדירה גם בקרב גברים מבוגרים. מחקרים שונים מצביעים על כך שבקרב אנשים החיים עם HIV, תהליך הירידה בצפיפות העצם עשוי להתחיל מוקדם יותר. לכן חשוב מאוד להתייעץ עם רופא ה-HIV שלך לגבי בדיקה לגילוי מוקדם של דילול העצם (בדיקת ה-DEXA פשוטה ואינה מכאיבה). משטר תזונתי מבוקר, עשיר בסידן, יכול להועיל להאטת התהליך (כמו כן להשפיע לטובה על ויסות לחץ הדם). במקרים של אוסטאופורוזיס (ירידה חריפה בצפיפות העצם), נדרשת התערבות פרמקולוגית – נטילה של מספר כדורים במהלך החודש -שהשפעתם עשויה להיטיב עם הבעיה.

זיכרון ופעילות קוגניטיבית

תהליך ההזדקנות מתאפיין בפגיעה בזיכרון וביכולת הריכוז. אוסף התסמינים הקשורים לירידה בתפקודים הנוירו-קוגניטיביים נקרא דמנציה (שיטיון) וגורם במקרים רבים לפגיעה בתחומי חיים שונים . בקרב אנשים החיים עם HIV קיים סיכוי שתהליך זה יחל מוקדם יותר, עקב השפעתו של הנגיף על המוח. הטיפול התרופתי מסייע למזער פגיעה זאת, ותרופות מסוימות ידועות כיעילות יותר מאחרות במניעת פגיעה זו. דרכים נוספות להפחתת הסיכון הן: הקפדה על פעילות אינטלקטואלית (קריאה, נגינה, פתירת תשבצים, לימודי שפה וכד'), פעילות גופנית קבועה (הזרמת דם למוח) ומשטר תזונתי העשיר בחומצות שומן מסוג אומגה 3, אומגה 6 ונוגדי חמצון.

סרטן

כ-15% ממחלות הסרטן נגרמות על ידי נגיפים. חלקן עשויות להופיע יותר בקרב אנשים שחיים עם HIV, כמו למשל: קאפושי סרקומה, לימפומה, וגידולים בצוואר הרחם ובפי הטבעת. בנוסף לכך, ה-HIV עלול להגביר, בחלק קטן מהמקרים, גם את הסיכוי לסוגי סרטן אחרים (כגון סרטן העור וסרטן הריאות). תופעה זו היא לא תופעה נפוצה אבל חשוב להיות עם יד על הדופק ולהקפיד על בדיקות לגילוי מוקדם. במקביל לכך קיימים סוגי סרטן שהסיכון לחלות בהם עולה עם הגיל (כמו למשל: סרטן בלוטת הערמונית, סרטן השד וסרטן המעי הגס). שיעורם של סרטנים אלו בקרב אנשים שחיים עם HIV אינו גבוה יותר מאשר שיעורם באוכלוסיה הכללית, אבל גם כאן חשוב לבצע בדיקות מעקב תקופתיות כדי להבטיח גילוי מוקדם (שמגדיל משמעותית את אפשרויות הטיפול ואת סיכוי ההחלמה).

סוכרת

ככל שאנו מתבגרים כך יורדת יכולת הגוף שלנו להתמודד עם פירוק הסוכרים בדם. הדבר יכול להוביל להתפתחות סוכרת, בייחוד בקרב אלו שיש להם היסטוריה משפחתית של המחלה, או אנשים הסובלים מעודף משקל. ישנם אנשים שניתן לגלות אצלם רקע לבעיה אם עורכים בדיקה מיוחדת לסבילות גלוקוז.

בחלק מהמקרים מדובר בבעיה לא רצינית, אך כאשר היא מלווה ביתר לחץ דם או השמנת יתר, מדובר בתופעה שנקראת "התסמונת המטבולית". תסמונת זאת היא למעשה שילוב של תסמינים רפואיים המגבירים את הסיכוי לחלות בסוכרת ובמחלות לב.

טיפול ל-HIV מקבוצת מעכבי הפרוטיאז מקושר לעיתים עם סבילות נמוכה לגלוקוז, הדבר עשוי להגביר את הנטייה לתסמונת המטבולית. כמובן שבמקרים בהם ידוע על סבילות נמוכה לגלוקוז, מומלץ להיוועץ ברופא/ה ה-HIV שלך לגבי הצורך להחליף את השילוב התרופתי. ברוב המקרים, בייחוד אם הטיפול מוכיח יעילות, סביר להניח שההחלטה תהיה לטובת הישארות במשטר התרופתי הקיים וטיפול בגורמי סיכון אחרים באמצעות תזונה נכונה וכושר. בנוסף לכך, קיימות כיום גם תרופות שונות המסייעות לנהל את רמת הסוכר בדם. 

תפקוד מיני

 תהליך ההזדקנות עשוי לגרום לליקויים גם בתפקוד המיני. במקביל להיבטים נפשיים של הפגיעה, הנובעים מדימוי גוף משתנה וחוסר בטחון עצמי, עלולות להתעורר גם בעיות בתפקוד הפיזי. מסיבות שונות (כגון: הסתיידות עורקים, יתר לחץ דם וסוכרת), גברים מבוגרים רבים סובלים מפגיעה במנגנון הזיקפה. לעיתים, בשל אי נוחות לדבר על כך עם הרופא (או עם כל אדם אחר), ישנם כאלה המשלימים עם המצב וחלק מחפשים פתרונות פלא במקומות שעשויים להביא נזק. אין סיבה לוותר על ההנאה המינית גם בגיל המבוגר אך, יחד עם זאת, חשוב לעשות זאת בצורה מבוקרת תוך כדי שיתוף הרופא המטפל. קיימים כיום תכשירים שונים המסייעים להחזרת האון הגברי ויש לבדוק עם הרופא מה עשויה להיות השפעתם על הטיפול התרופתי ל-HIV או על החמרה אפשרית של בעיות בריאותיות קיימות. גברים המבקשים ליטול סיאליס, ויאגרה או לויטרה חייבים להתייעץ עם רופא/ה ה-HIV שלהם לגבי התאמת המינון לטיפול שנוטלים.

 כבד 

 כבד הוא אחד האיברים החשובים ביותר שמשתתפים בתהליך חילוף החומרים בגוף. בין היתר, יש לו תפקידים שונים הקשורים לסינון הדם ולנטרולם של רעלים, ויסות רמת הגלוקוז ויצירת חומצות שומניות החיוניות להפקה של אנרגיה. בזכות יכולת ההתחדשות העצמית של הכבד, איבר זה מושפע פחות מ"נזקי הגיל". מה שכן יכול להזיק לכבד ולתפקודו הוא שימוש קבוע באלכוהול, סמים או תרופות. גם הטיפול התרופתי ל-HIV עלול לגרום לבעיות שונות הקשורות לתפקוד הכבד. כך למשל אנשים שחיים עם HIV וסובלים מבעיה כלשהי בכבד, מומלץ שלא יטלו תרופה בשם וירמיון (Viramune) מאחר ומרכיב זה בשילוב התרופתי יכול להחמיר את מצבם. על שה-HIV עצמו נמצא בכבד, רוב הנשאים שסובלים מנזק חמור בכבד הם אלו המתמודדים במקביל גם עם הפטיטיס C (סוג של דלקת כבד נגיפית, שבמרבית המקרים הייתה הצלע השנייה ל-HIV במקרים של הדבקה כפולה).קיים טיפול המקל על ההתמודדות עם הפטיטיס C. באופן כללי, על מנת להימנע מבעיות הקשורות לכבד בגיל המבוגר, רצוי להימנע משתיית אלכוהול מופרזת וצריכת סמים. כמו כן, קיים כיום חיסון יעיל לדלקות כבד נגיפיות מסוג A ו-B ומומלץ, בייעוץ הרופא/ה המטפלים, להתחסן נגד מחלות אלו. חשוב לעבור בדיקה תקופתית של מדדי הכבד ולבדוק מול הרופא המטפל אם קיים צורך בהתאמת משטר תרופתי שונה במידה והמדדים נמצאו כלא תקינים. 

כליות

 הכליות משתייכות למערכת השתן והן אחראיות, בין היתר, לסילוק חומרי פסולת מטבוליים מהגוף, לוויסות משק המים, לסינון הדם ועוד. תפקוד הכליות אינו מושפע מתהליך ההזדקנות ואיבר זה ממשיך בפעילותו גם בגילאים מבוגרים מאוד. מרבית הבעיות הקשורות לכליות הן למעשה סיבוכים הנובעים כתוצאה מיתר לחץ דם, זיהומים במערכת השתן או סוכרת.  אנשים החיים עם HIV עשויים לפתח מחלת כליות הקשורה לנוירופתיה (דלקת של מעטפת העצב). מדובר בסיבוך נדיר יחסית שמופיע יותר בקרב יוצאי אפריקה. הטיפול התרופתי המשולב ל-HIV עשוי לסייע בתפקוד הכליות אך קיימים גם מרכיבים בטיפול שעשויים להחריף בעיה כלייתית קיימת, כמו למשל: ויראד (Viread).

 

פעילות הסברה לקהילת התלמידים

 

הטיפול כיום עובד טוב. למה לשנות?

האם בכל זאת העברה לשתי תרופות בלבד יכולה להשפיע על עמידות הווירוס?

על פי המחקרים שנעשו עד היום ובדקו אוכלוסייה מסוימת אנו לא בטוחים שכולם מתאימים לטיפול ב-2 תרופות בעיקר כטיפול ראשוני.

המחקרים לא ערכו את ההשוואה עם אחת התרופות הנפוצות היום שנקראת BIKTARVY וכן מציגה שדרוג כלשהו מקודמותיה בעולם ה"3" תרופות כטיפול.

אישורי עבודה למעסיק

בעת בקשת מעסיק חדש טופס "כשירות לעבודה", יש לפנות לרופא המשפחה ולבקש הפניה לרופא תעסוקתי (במסגרת קופת החולים בה אתה חבר). תפקידו של רופא תעסוקתי הוא להמליץ/לדחות את יכולת העבודה שלך לתפקיד המיועד, מבלי לחשוף פרטים רפואיים ספציפיים (למעט מקרים חריגים ביותר, בהם אתה עובד בתחום הבריאות ומבצע פעולות פולשניות מועדות לחשיפה). באופן עקרוני, מלבד בתחום הבריאות, לא קיימות מגבלות, הנחיות מיוחדות או מניעה לעסוק בכל תחום מקצועי שתבחר.

במקומות עבודה גדולים יש לעיתים רופאים תעסוקתיים "פנימיים". חשוב לדעת שגם רופאים אלה מחוייבים בסודיות רפואית כלפי העובד, ואסור להם לחשוף את המידע הרפואי כלפי המעסיק. אפשר גם לבקש להביא את האישור מהרופא התעסוקתי של קופת החולים.

 עובדי מערכת הבריאות שחיים עם  HIV (ביניהם גם רופאים מנתחים), צריכים לפעול על פי נוהל מיוחד של משרד הבריאות, הכולל דיווח למנהל לאחר אבחון, אך מעבר לכך אינם מנועים מלהמשיך בהעסקתם.

מאחר ומדינת ישראל לא עובדת על פי נוהל המסדיר מה מותר/אסור למעסיק לבקש מעובד פוטנציאלי, אנו ממליצים לזכור כי יש באפשרותך להשתמש בשירותיו של רופא תעסוקתי. בכל שאלה בעניין אנו עומדים לרשותך.

אישורים שונים לילדים

אישור היעדרות מבית הספר, אישור לחוג ספורט ואישור ליציאה לטיול בית ספרי-  אינם מחייבים או מצריכים לרשום את סטאטוס ה-HIV של הילד.

הדרך הטובה ביותר היא לפנות לרופא המטפל במרכז האיידס של הילד על מנת שיוכל לספק ניירת רלוונטית השומרת על פרטיות וחסיון. ניתן לבקש אישור גם מרופא המשפחה, ולוודא שהאישור שניתן הוא אישור כללי ללא ציון האבחנה(נוהל).

 

אישור מחלה לעבודה

לפי תיקון חקיקה משנת 2015, אסור למעסיק לבקש שעל אישור העבודה שמציג העובד תצויין האבחנה הרפואית.

ניתן לבקש מהמרכז המטפל אישור יום מחלה. אישור זה לא מציין את האבחנה וברוב המקרים גם ללא ציון המחלקה. כמו כן, ניתן לבקש אישור מחלה מרופא המשפחה בקופה ולוודא שהאישור אינו כולל אבחנה. במידה והרופא נתן לכם אישור שכולל אבחנה, בקשו להוריד פרט זה. כאמור, למעסיק אין זכות לדרוש אבחנה רפואית.

 

אישור למכון כושר

ניתן על ידי רופא המשפחה, זהו אישור כללי שלא מצריך כלל את רישום סטאטוס ה-HIV ואם הוא נרשם- בקשו להסירו.

רישיון נהיגה

אדם שמוציא רישיון נהיגה בפעם הראשונה או מחדש רישיון לאחר גיל מסוים, מתבקש למלא אצל רופא המשפחה טופס בדיקה רפואית. לשאלה "האם הינך מקבל/ת בקביעות תרופות?"- אם הינך מטופל כבר בתרופות ל-HIV, הרופא מחויב לציין את שמות התרופות אך אין צורך לציין את האבחנה שבגינה אתה נוטל אותן.  בהתאם לנהלי העבודה של משרד הרישוי, כל טופס אשר מופיע עליו רישום יוצא דופן (כגון תרופות) חייב לעבור לוועדת ביקורת רפואית. נהלים אלו אינם מאפשרים לפקידי משרד הרישוי או כל גוף אחר לבקש פירוט על המצב הרפואי.

יתכן וועדת הביקורת תדרוש מכתב מהרופא המטפל על מצבך. מכתב המציין כי הינך חש בטוב וכי אין מניעה מהנפקת/חידוש רישון הוועדה תמשיך בבדיקת המסמכים ותהליך האישור כרגיל.

HIV אינו מהווה סיבה לשלילת רישיון! חל איסור על פקידי משרד הרישוי לשאול על מצבך הרפואי!

HIV, צה"ל ובתי הסוהר

צעירים שהתגלו כנשאי HIV עוד לפני שירותם הצבאי, יכולים להתנדב לשירות הביטחון, בדיוק כמו אנשים שחיים עם מחלות כרוניות אחרות (סכרת למשל).

הטיפול בחיוביים שמעוניינים להתגייס, נעשה תוך שמירה קפדנית במיוחד על סודיותם הרפואית, בין היתר על ידי יצירת קשר אישי בין קצין-המתנדבים ובין הצעיר המתגייס. משמעות הדבר היא, שאף גורם אחר שאחראי על תהליך הגיוס והשיבוץ של החייל, לא יידע על הסטטוס הרפואי.

חייל שמאובחן כנשא HIV במהלך שירות חובה, מופנה בהקדם לוועדה רפואית לקביעת פרופיל פוסל שירות. אם ירצה להתנדב, יתואם עבורו תור לוועדה למתנדבים בטווח של שבועות בודדים. עד לוועדה, החייל לא ישוחרר מהשירות אלא יסופח ל"מיטב" – יחידה מיוחדת המופקדת על הליכי מיון ושיבוץ של חיילים. בהמשך, הוועדה הרפואית תקבע לגבי שירות החייל במעמד מתנדב, ותעשה כן על פי מספר קריטריונים, כגון: ספירת תאיCD4, עומס נגיפי, היענות לטיפול התרופתי ועוד. נשאי HIV משובצים ביחידות עורפיות פתוחות במקצועות עורפיים, למעט מקצועות הרפואה.

אם הותאם לך פרופיל פוסל שירות והחלטת להשתחרר מצה"ל, ובמועד מאוחר יותר שינית את דעתך להתנדב, תוכל לפנות לתא מוחזרי שירות ב"מיטב". תא מוחזרי השירות יטפל עבורך בהליך החזרה שלך לשרות הביטחון מול הוועדה הרפואית למתנדבים.

חייל מילואים המאובחן כנשא HIV, מופנה לוועדה לקביעת פרופיל פוסל שירות. אם אותו חייל מעוניין להתנדב להמשך שירות מילואים, הוא יועלה בפני וועדה למתנדבים וישובץ ביחידות עורפיות פתוחות, על פי הקריטריונים שציינו.

איש קבע המאובחן כנשא HIV, מופנה לוועדה רפואית לקבלת פרופיל פוסל שירות. לאחר מכן, תיקו עובר לעיונה של ראש מדור וועדות רפואיות בענף רת"ם (רפואה ומיון תעסוקתי), ושם נקבע אישור להמשך שירותו בהתאם לקריטריונים.

צעירים שהתגלו כנשאי HIV לפני גיוסם, ימשיכו להיות מטופלים על ידי קופת החולים שלהם גם בתקופת שרותם הצבאי. חיילים בשרות הביטחון שהתגלו במהלך השירות (כולל אנשי קבע) יקבלו טיפול רפואי מלא מצה"ל ועל חשבונו.

אנשים החיים עם HIV יכולים לשרת בצה"ל. האבחנה נשמרת בדיסקרטיות מרבית, ומספר מצומצם של אנשים בלבד מיודעים לנושא. בימים לאחר שנים שהוועד דן בנושא, צה"ל שינה את הסדרי הפרופיל וכעת ניתן להתגייס לצה"ל על פרופיל 45 ואין צורך להיות רשום בסטטוס "מתנדב" ביחס לחיילי סדיר.

זכויות אסירים נשאי HIV

נכון להיום, נשאי HIV שמרצים עונשי מאסר, שוהים בבתי כלא מסויימים בארץ המאושרים לכך. עד לשנת 2017 , נמצאו אסירים החיים עם HIV  (בשעות הלילה) בחדרים משותפים עם אנשים נוספים חיוביים ל- HIV, ובשאר שעות היום שהו במחיצת כלל האסירים, ללא הפרדה. בעקבות התערבות הוועד למלחמה באיידס בוטלה מדיניות הפרדת אסירים החיים עם HIV. המדיניות שהייתה קיימת במשך שנים רבות, בוטלה והשינוי התקיים לאלתר וכיום, אין שום הפרדה בין אסירים החיים עם HIV.

אסירים נשאי HIV מקבלים ליווי מאחד ממרכזי האיידס (לרוב תל השומר, סורוקה ורמב"ם). על פי נהלי השב"ס, על האסיר לצאת אחת לשלושה חודשים לבדיקה תקופתית ובדיקת רופא באחד המרכזים, אלא אם רופא/ה ממרכז איידס מגיע במקום זאת אל הכלא, ומבצע אחת לשלושה חודשים בדיקות רפואיות ובדיקות דם. שב"ס מספק את הטיפול התרופתי המשולב.

אסיר חיובי ל-HIV שלא מקבל את התרופות כסדרן ו/או את ביקורי הרופא והבדיקות, יכול לפנות למי שאחראי עליו בכלא וליידע על כך; בנוסף, ניתן לפנות לוועד למלחמה באיידס או לסניגוריה הציבורית לייעוץ וסיוע.

כמו כן אסיר חיובי ל-HIV יכול לעסוק ברוב תחומי התעסוקה המוצעים בבתי הסוהר, כגון: מטבח, מכבסה, דפוס, הדבקות, אריזה, ניקיון וכו'. לרוב לא מאפשרים לחיוביים לעבוד בתחום שיש בו סיכוי פציעה גדול יותר כגון: מתפרות, מסגריות ונגריות.

נשאי HIV רשאים ללמוד במסגרות החינוכיות של שרות בתי הסוהר ככל האסירים.

HIV במערכת החינוך

מסגרות חינוך בית ספריות

על פי חוזר מנכ"ל של משרד החינוך: היותו של ילד נשא HIV, אינו מסכן את סביבתו, ועל כן אין צורך בידוע של גורם זה או אחר במסגרות החינוכיות, החל מרגע הלידה ועד גיל 18.

משפחתונים ומעונות

אין על ההורים חובה לספר לגננת/מטפלת על סטאטוס ה-HIV של התינוק. אם יש צורך לפנות לרווחה לקבלת הנחה בתשלום החודשי, משתפים אותם רק במצב הכלכלי הקשה ותו לא.

פנימיות

לא קיים נוהל כתוב המתייחס באופן ספציפי לפנימיות. לרוב, במסגרת פנימייתית מנהל הפנימייה מיודע וכן ראש הצוות הטיפולי (אחות או רופא, אם יש בפנימייה).

במסגרת של משפחת אמנה, כל המשפחה מיודעת על סטאטוס ה- HIV של הילד.

למטייל

חופש תנועה וניידות בעולם עם HIV- בחלק ממדינות העולם, עדיין קיימות מגבלות שונות הקשורות לחופש התנועה והניידות של אנשים החיים עם HIV. כך למשל, יש מספר מדינות שעדיין אוסרות על כניסת חיוביים לגבולן, מדינות שמאשרות כניסה למטרות תיירות בתנאים מגבילים, ומדינות שבהן נשאות HIV תפסול מועמד להגירה. מדיניות המגבלות על חופש התנועה של חיוביים, מבוססת על בורות ומנציחה את הסטיגמה הקשה סביב HIV והאנשים שחיים עם הנגיף. הארגונים הפועלים כיום בעולם בתחום ה-HIV, עושים מאמצים רבים כדי לשנות מציאות זו.

אתר חשוב המופעל בחסות ה-EATG, החברה העולמית לאיידס (IAS) וארגון שפועל לרווחת האנשים שחיים עם HIV בגרמניה AIDS- Hilfe)  http://hivtravel.org/).

לפני כל נסיעה לחו"ל מומלץ להיוועץ ברופא המטפל במרכז האיידס וחשוב לעשות את כל החיסונים הנדרשים..

על הנוסעים לאתרים טרופיים לקבל חיסונים מתאימים וטיפול נוגד מלריה כמו כל אדם אחר. אם יש צורך לקבל חיסון נגד טייפואיד (טיפוס הבטן), מומלץ לקבל את החיסון המומת.

לאלו הנוסעים למדינות שבהן יש שכיחות גבוהה של קדחת צהובה, מומלץ להתחסן נגד מחלה זו, בתנאי שספירת ה-CD4 גבוהה ומדובר בחיובי בריא (קרי, מצב רפואי נוסף שעשוי להיות בעיה). אם ספירת ה-CD4 נמוכה מ-200 מומלץ לדחות את הנסיעה לאזורים אלו; במידה ואין ברירה וחייבים לנסוע לאזור עם שכיחות גבוהה של קדחת צהובה ומערכת החיסון אינה טובה דיו, יש לעשות כל מאמץ שלא להיעקץ (שימוש בכילות, בדוחי יתושים וכדומה).

לקראת נסיעה ליעדים רחוקים הכרוכה במעבר של מספר אזורי זמן, יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי התאמת התזמונים של נטילת התרופות, באופן שישמור על רציפות רמת התרופות בדם וימנע יצירת עמידויות. כמו כן מומלץ לשאת את הטיפול התרופתי בתיק הגב מחשש לאיבוד המזוודות וכן לקחת כמות רזרבית לכל מקרה באריזה המקורית. לצד זאת, מומלץ להצטייד במכתב רשמי מהרופא המטפל (באנגלית) המעיד על מצב רפואי והטיפול התרופתי הניטל.

חשוב לדאוג לביטוח נסיעות לפני כל נסיעה לחו"ל, וכמובן ליידע על סטטוס ה-HIV. יש לזכור כי במידה והביטוח שרכשתם אינו כולל הצהרה נכונה ומלאה שלכם על מצבכם הבריאותי, לא תוכלו לדרוש השתתפות בטיפול או בעלויות מצד הביטוח במידה ומשהו יקרה בעת שהותכם בחו"ל.

ביטוחים

הקדמה

תחום הביטוחים הוא תחום דינמי, משתנה ומורכב. הוועד למלחמה באיידס עובד על מנת למגר את האפליה אשר עדיין קיימת בתחום זה ומעניק תמיכה במתן מידע, ייעוץ וסיוע משפטי במקרים של אפליה.

היות ותחום הביטוח הינו תחום שעשוי להיות מורכב וסבוך למי שאיננו מתמצא בו, ריכזנו עבורכם מס' דגשים:

 חברות הביטוח הינן חברות פרטיות בעלות מטרות רווח אשר זכאיות להחליט שלא לבטח כל פונה מטעמי סיכון וכדאיות, או לבטח בפרמיה גבוהה יותר. יחד עם זאת חשוב לדעת כי בהתאם לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אסור לחברת הביטוח להחריג באופן גורף בעלי מחלה כלשהי, לרבות נשאי HIV . נוסף על כך חוזר המפקחת על הביטוח מפברואר 2015 בו נאמר: "מתוקף סמכותי לפי סעיף 62 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח), התשמ"א-1981, הריני להורות כי חברת ביטוח תמסור למבוטח עם מוגבלות שניתן לו יחס שונה, כהגדרתו בחוק, או לאדם עם מוגבלות שסירבה לקבלו לביטוח, הודעה מנומקת בכתב, אשר תציין שהחלטת חברת הביטוח נבעה מכך שלהערכתה הסיכון הביטוחי המסויים עקב המוגבלות גדול בהשוואה לסיכון הביטוחי של מי שאינם בעלי אותה מוגבלות. ההודעה כאמור, תכלול גם תמצית של אחד מהעניינים הבאים לפחות: הנתונים האקטואריים, הנתונים הסטטיסטיים, מידע רפואי או מידע אחר לגבי הגידול בסיכון הביטוחי המסויים, שהיוו בסיס להחלטת חברת הביטוח כאמור, וכן את תמצית המידע שעליו הסתמכה ביחס לאותו אדם (כגון: הפניה לשני מאמרים מקצועיים או הפניה להנחיות מבטח משנה, בדבר תנאי חיתום שעליהם התבססה החברה לעניין החלטתה)."

 

בחוזר נוסף מטעם המפקחת, "חוזר הוראות לניסוח תוכנית ביטוח" נאמר: "תכנית ביטוח בריאות לא תכלול תנאי אשר מחריג מקרה ביטוח הנובע מתסמונת הכשל החיסוני הנרכש, איידס (AIDS) או נשאות של HIV, ובכלל זה מוטציה או וריאציה דומה אחרת. אין באמור כדי למנוע החרגת טיפול תרופתי מניעתי למחלה זו. (חוזר ביטוח 2015-1-11 סעיף כא).

 

אם כך, חשוב להבין כי למרות שכיחות התופעה, חברת ביטוח שמסרבת סירוב גורף לבטח נשאי HIV  ומבלי להציג נתונים אקטואריים/סטטיסטים/רפואיים בכתב פועלת בניגוד לחוק ולהנחיות המפקחת על הביטוח. במקרה כזה, תוכל/י לשקול להגיש תלונה או תביעה אזרחית במטרה למצות את זכויותיך.

 

להצהיר או לא להצהיר? חשוב להדגיש כי בפוליסות הדורשות מילוי הצהרת בריאות יש חשיבות רבה להצהרה נכונה ומלאה שלכם על מצבכם הבריאותי. במידה ולא תצהירו על נשאות HIV  ייתכן מאוד שתגיעו ליום בו תידרשו להפעיל את הביטוח וחברת הביטוח תגלה שהסתרתם מידע ותבטל את הפוליסה, כלומר- שילמתם הרבה כסף לאורך שנים לחינם.

חשוב מאד לא לבטל שום ביטוח לפני בדיקה מדוקדקת של הפוליסה, ההחרגות, הכיסויים וההגבלות, ומצד שני גם לא להוסיף ביטוחים ולחתום על פוליסות חדשות מבלי להבין על מה חותמים. המשמעות של חתימה על פוליסה שמחריגה HIV, היא חתימה ורכישה של פוליסה אשר אינה מספקת את הכיסוי הרצוי בעקבות סטטוס HIV. חברת הביטוח יכולה, ובאופן חוקי לחלוטין, לשלול מכם פיצוי/שיפוי בשל כך.

 

ביטוח במקום העבודה

שני דגשים שחשוב לזכור ביחס לביטוח במקום העבודה:

בכל הצטרפות לקרן פנסיה שבה מרכיב ביטוחי (אובדן כושר עבודה/ ביטוח חיים) תידרשו לחתום על הצהרת בריאות. אם אינכם מעוניינים שסטטוס ה-HIV  שלכם ייחשף במקום העבודה, ראשית, הבטיחו שמירת סודיות מול סוכן הביטוח; על פי החוק במדינת ישראל, כל המידע שמועבר לסוכן הביטוח במקום העבודה מוגן תחת חוק שמירת פרטיות. סוכן הביטוח למרות ניתובו דרך מקום העבודה- עובד בשבילכם, לכן הזכירו לו בפגישה עמכם שהוא שלוחכם וכי כל מידע המועבר אליו הינו חסוי ומוגן על פי חוק. חשוב לזכור כי ויתור על סודיות רפואית לטובת קרנות פנסיה, ביטוח מנהלים וכו' אינו מהווה ויתור על סודיות רפואית לטובת המעסיק!

באם הצטרפתם לביטוח לפני האבחון- הביטוח ממשיך כפי שהוא.

בעת מעבר למקום עבודה חדש , באם ירצה העובד לשמור על המוצר הפנסיוני הקודם חייב גם המעסיק וגם הסוכן לאפשר לו זאת וכך נשמר הרצף הביטוחי. כמו כן, חשוב לדעת כי עפ"י החוק כל עובד זכאי לבחור את החברה, הסוכן והתוכנית בה יבוטח (פנסיה כללית/מקיפה/ביטוח מנהלים/קופת גמל).

 

ביטוח נסיעות לחו"ל

כל קופות החולים מציעות ביטוח נסיעות לחו"ל. חלקן מבקשות מכתב מהרופא המטפל במרכז האיידס, חלקן מקיפות יותר מאחרות ובהתאם גם המחיר, וכולן למקסימום של עד 30 יום בחו"ל. כמו כן יש קבוצות ביטוח פרטיות שעושות ביטוח נסיעות לחו"ל. מבדיקה שערכנו נמצאה סוכנות EAI  סוכנות לביטוח כסוכנות הביטוח המציעה ביטוח נסיעות לחו"ל עבור נשאי HIV  בתנאים המשתלמים ביותר, לפרטים ניתן לפנות לטלפון: 073-2225738 (לביא כהן).