______

תרומת דם ו-HIV

כל מנות הדם המתקבלות בתרומה נבדקות לגילוי HIV. נוהל של משרד הבריאות קובע כי תורמי דם שהמנה שלהם תמצא חיובית או גבולית בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV, יקבלו מכתב לביתם. למרות זאת חשוב לזכור: תרומת דם היא אינה תחליף לבדיקת איידס

האם תרומת דם היא תחליף לבדיקת HIV?

מדי שנה כ-300 אלף בני אדם בישראל תורמים דם. כל מנת דם המיועדת לתרומה עוברת סדרת בדיקות שבודקות נוכחות של נוגדנים למחלות וירליות שונות, ביניהן גם HIV. מתוך כלל התורמים, כ-300 יימצאו כחיוביים בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV אך תוצאת הבדיקה המאמתת (WESTERN BLOT) שלהם תתקבל כ"שלילית" או כ"לא חד משמעית".

מדובר במקרים גבוליים שמקורם לרוב הוא בתשובה חיובית כוזבת שנובעת מהבדלים ברגישויות של בדיקת הסקר והבדיקה המאמתת. עם זאת, בחלק מהמקרים מדובר באדם שלאחר בדיקות נוספות עלול להתברר כחיובי (נשא HIV). בנק הדם מבשר לכל התורמים הגבוליים (כ-0.1% מכלל התורמים בשנה) על כך כי עלתה האפשרות שהם נשאי HIV ועליהם לפנות לרופא להמשך הבירור.

כמו כן, לא ישתמש בנק הדם במנות שקיים לגביהן ספק ולתורמים תשלח הודעה באמצעות הדואר, נוסח המכתב מופיע באתר משרד הבריאות (קישור מצורף בתחתית העמוד).

בעבר היה מודיע בנק הדם על תוצאת בדיקת ה-HIV רק במקרים ברורים שבהם המנה הנבדקת יצאה חיובית גם בבדיקת הסקר הראשונית וגם בבדיקה המאמתת. מדובר בכחמישה פרטים בשנה אשר הוזמנו אל משרדי ההנהלה של בנק הדם בתל-השומר ושם קיבלו את התוצאה בצורה פרונטלית.

הוועד למלחמה באיידס עומד על כך כי כל תשובה חייבת להימסר לתורם תוך שמירה על כבודו, בסביבה מקצועית, תומכת, ובליווי הסבר מלא על משמעות התוצאות.

תורמי הדם שבדיקת ה-HIV שלהם היא גבולית – צריכים לקבל את הבשורה באמצעות ייעוץ מתאים ולכך נדרשים משאבים שאין לרשות בנק הדם. במקום להפנות את המשאבים הדרושים, הפתרון שמציע משרד הבריאות כיום הוא שליחת מידע רפואי רגיש באמצעות הדואר. 

תרומת דם אינה תחליף לבדיקת HIV

מאפריל 2018: גם גברים המקיימים יחסי מין עם גברים יוכלו לתרום דם

בכך, השתנתה המגבלה שהיתה קיימת עד כה – התנזרות ממין במשך שנה.אתמול פורסם מהלך חשוב זה, אותו הובילו האגודה למען הלהטב, הוועד למלחמה באיידס וארגונים נוספים. 

מהלך זה מהווה צעד משמעותי קדימה בכל הקשור לשוויון זכויות ומיגור אפליה, ומעמיד את ישראל במצב מתקדם יותר מאשר מדינות מערביות אחרות כגון ארה"ב וקנדה. אבל, גם למהלך זה, ישנן מספר הגבלות: תורם שיבקש לממש את מסלול התרומה יידרש לסמן בטופס שאלון התורם סעיף חדש שבו נכתב: "אני מסכים להשתתף בפרויקט הקפאת פלזמה". בשלב הראשון, מנת הדם שתרם תיבדק ככל מנת דם. אם תימצא תקינה, יופרד רכיב הפלזמה שמהווה 55% מנפח הדם ואינו כולל תאי דם. הפלזמה תישאר בהקפאה במשך ארבעה חודשים ולא יעשה בה שימוש. בתום התקופה, יוכל התורם להגיע בשנית ולתרום מנת דם נוספת. אם זו תימצא תקינה ניתן יהיה להשתמש בפלזמה שהוקפאה.אנחנו מקווים שזה יהיה שלב ביניים לקראת הכנסת טכנולוגיות מתקדמות יותר בבנק הדם, שיאפשרו לכל גבר הומו לתרום דם ללא מגבלות. לצד זאת, אנו מקוים כמובן שתהיה ירידה בשיעור ההדבקות ב-HIV בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, שכיום הוא עדיין גבוה באופן משמעותי מהשיעור הממוצע באוכלוסיה הכללית. 

לכתבה בנושא, לחצו כאן

שאלות נפוצות

באיזה מקרים מודיע בנק הדם על תוצאת בדיקה?

בנק הדם החל במשלוח מכתבים לאלו שיימצאו כחיוביים בבדיקת הסקר הראשונית ל-HIV. גם אם הבדיקה המאמתת תראה תוצאה הפוכה או לא וודאית. המכתבים החלו להישלח רק לאלו שתרמו דם החל מחודש ספטמבר 2009.

קיימתי יחסי מין לא מוגנים וייתכן כי נחשפתי ל-HIV, למרות זאת החלטתי לתרום דם, תוך כמה זמן מרגע הבדיקה, אקבל את המכתב במידה ויש בעיה?

בעיקרון אין זמן מוגדר, זה יכול לקחת ימים ואף שבועות. בנוסף לכך חשוב לזכור כי הבדיקה לא מזהה את הנגיף בכל המקרים, תרומת דם אינה תחליף לבדיקת HIV. גם בשיטות החדשניות שנהוגות כיום בבנק הדם עדיין קיימת תקופת חלון שבמהלכה אין אפשרות לזהות את הנגיף שגורם לאיידס.

כל אדם שקיים יחסי מין לא מוגנים ובחר לתרום דם כדי לגלות אם יש לו HIV, הוא אדם שמסכן את עצמו ואת כל מקבלי התרומה. כיום אין שום סיבה לסכן אחרים רק בגלל החשש מבדיקת HIV.

הוועד למלחמה באיידס, מציע לנבדקים בדיקה אנונימית בליווי יועץ מקצועי שניתן לקבל את תוצאותיה תוך 30 דקות בלבד. אנו מקווים כי תבחרו לנהוג באחריות ואם יש לכם סיבות לחשוש, תתרמו דם רק אחרי שגיליתם כי סטטוס ה-HIV שלכם הוא שלילי.

01.03.12 "סניף תל אביב של פרויקט יזהר נסגר" לקריאת הכתבה לחצו כאן

27.02.18 " בוטלה הפרדת אסירים החיים עם HIV" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

21.02.18 IATF DEMANDS ASYLUM SEEKERS WITH HIV NOT BE DEPORTED- לקריאת הכתבה לחצו כאן

10.01.18 "מאפריל 2018: גם גברים המקיימים יחסי מין עם גברים יוכלו לתרום דם"- לקריאת הכתבה לחצו כאן

27.12.17 האנשים שחייהם תלויים בתרופות שבדיוני הסל" לקריאת הכתבה- לחצו כאן

12.12.17 "משרד הבריאות בוחן שינוי הגדרת הסיכון להידבקות בנגיף ה-HIV" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

05.12.17 "פפ קטינים אושר" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

04.12.17 " אושר: קטינים יוכלו לקבל טיפול מונע ללא אישור הורים" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

03.12.17 "גם קטינים יקבלו טיפול מונע לHIV" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

1.12.17 "תגובת הוועד לדו"ח האפידימולגי של משרד הבריאות" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

26.11.17 "כן, יש לי HIV, אבל ממני לא תוכלו להידבק"- לקריאת הכתבה לחצו כאן

13.08.17 "מסתמן: תבוטל הפרדת האסירים נשאי ה-HIV" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

13.06.17 "אושרה הבקשה של הוועד להכנסת קונדומים למתקן חולות" -לקריאת הכתבה לחצו כאן

18.01.18 "הוועד למלחמה באיידס משיק קמפיין אמצעי מניעה חדש"- לקריאת הכתבה לחצו כאן

17.01.018 "תעשו סקס עם מי שבא לכם, העיקר שיהיה בטוח"- לקריאת הכתבה לחצו כאן

1.12.17 "מיתוסים שצריך לשבור" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

1.12.17 סקר דעת קהל בנוגע למחלות מין וHIV - לקריאת הכתבה לחצו כאן

28.11 "פודקאטסט עושים היסטוריה: ראיון עם סמנכ"ל הוועד, סער מעוז על HIV ומחלות מין" - להאזנה לפודקאסט- לחצו כאן

27.11.17 "האם תסכימו לעבוד עם נשא HIV?" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

27.11.17 סקר דעת קהל על מחלות מין וHIV - לקריאת הכתבה לחצו כאן

27.11.17 "בדיקות תקופתיות שחובה לבצע" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

18.11.17 "לחיות עם HIV: כך תקבלו את הזכויות שמגיעות לכם"- לקריאת הכתבה לחצו כאן

07.11.17 "מין מסוכן" לקריאת הכתבה לחצו כאן

16.07.17 "לצאת לשטח ולעזור לטרנסג'נדריות כמוני" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

10.11.17 "מחלות מין" - לקריאת הכתבה לחצו כאן

יש לנו גם ניוזלטר! לחצו כאן כדי לקרוא את כל המהדורות האחרונות